Ambulatoryjna Rejestracja Telefoniczna: 22 326 52 26 (Pn. - Pt.: 7.30 - 18.00) Informacja:  22 326 53 17 (Pn. - Pt.: 8:00-15.30) Przejdź na nasz profil na facebooku
Strona główna
Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19Przejdź do BIP

Poradnia Gastrologiczna mieści się w Bloku A na I-wszym piętrze.  Można do niej wejść schodami znajdującymi się za portiernią, obok Punktu pobrań, albo wjechać windą znajdującą się obok apteki.

W Poradni Gastrologicznej diagnozowane i leczone są choroby przewodu pokarmowego, w tym nieswoiste choroby zapalne jelit oraz choroby trzustki i wątroby.

Na pierwszej wizycie, po zapoznaniu się z dolegliwościami, przebiegiem choroby i dotychczasową dokumentacją, ustalany jest plan dalszego postępowania.  W zależności od pilności i złożoności problemu, dalsza diagnostyka i leczenie może odbywać się w trybie pilnym lub planowym,  w szpitalu lub ambulatoryjnie.

Lekarze Poradni mogą kierować chorych na szeroki zakres badań w Zakładzie Endoskopii oraz Zakładzie Diagnostyki Obrazowej.  Badania wymagające narkozy wykonywane są w warunkach szpitalnych.

Możliwa jest pełna diagnostyka chorób przewodu pokarmowego. 

Lekarze naszej Poradni posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. 

Badania możliwe do wykonania w trakcie wizyty:

  • Rektoskopia
  • pH-metria

Po postawieniu rozpoznania i ustaleniu leczenia, pacjent otrzymuje zalecenia, dzięki którym dalsza opieka może być kontynuowana przez  Lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

Natomiast chorzy  z przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego obejmowani są przez Poradnię stałą opieką.

Aby maksymalnie wykorzystać  wizytę w Poradni i uzyskać jak najbardziej trafne rozpoznanie i leczenie, warto zawczasu  przygotować:

- listę aktualnie przyjmowanych leków,

- dotychczasowe wyniki badań i karty informacyjne

Warto też wiedzieć, że na badania przewodu pokarmowego – gastroskopię i kolonoskopię – może kierować Lekarz Rodzinny (Podstawowej Opieki Zdrowotnej), nie trzeba więc czekać na wizytę w Poradni, aby wykonać te badania.

Zespół lekarzy pracujących w Poradni Gastrologicznej :

  • Dr Elżbieta Dąbrowska – koordynatorka Poradni Gastrologicznej
  • Dr hab. n. med. Jerzy Żurakowski
  • Dr Krzysztof Pol
  • Dr Maria Kanty-Okulweicz
  • Dr Ewa Godziemba Maliszewska
  • Dr Anita Nekanda-Terpka
  • Dr Maciej Kołakowski

  

PRZYGOTOWANIE DO REKTOSKOPII:

Rektoskopia jest to krótkie i niebolesne wziernikowanie odbytnicy (kiszki stolcowej),  pozwalające na rozpoznanie i monitorowanie leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Podczas badania istnieje możliwość pobrania biopsji, która jest bezbolesna.   Rektoskopia wykonywana jest na miejscu w Poradni, w specjalnie przeznaczonym do tego gabinecie.  Badania umawiane są z lekarzem prowadzącym w Poradni do godziny 14:00  W przeddzień wizyty warto upewnić się co do obecności lekarza.  Aby uzyskać optymalne przygotowanie, należy:

- w dniu poprzedzającym badanie przyjmować jedynie pokarmy płynne (budynie, kisiele, jogurty, serki homogenizowane, twarożki, miksowane zupy) i wypić 2  - 2,5 litra wody

- późnym wieczorem przed badaniem wykonać wlewkę doodbytniczą (preparat Enema lub Rectanal – dostępne bez recepty)

- rano w dniu wizyty można zjeść lekkie, płynne śniadanie (np. jogurt lub serek)